Czym są pojazdy komunalne i jakie są ich rodzaje?

wynajem śmieciarek

Pojazdy komunalne są bardzo wyspecjalizowanym typem maszyn. Służą do zbiórki odpadów i ich transportu do miejsca składowania, ale nie tylko. Pojazdy komunalne mają również inne zastosowanie.

Jakie są rodzaje samochodów komunalnych?

Do samochodów komunalnych zalicza się:

Pługi śnieżne – czyszczą ulice, chodniki i drogi ze śniegu i błota pośniegowego.

Piaskarki – rozrzucają na jezdni sól, piasek oraz środki chemiczne, które mają zapobiegać poślizgom.

Pojazdy asenizacyjne – służą do wywozu płynnych odpadów jak ścieki oraz fekalia.

Beczkowozy – służą do przewożenia wody pitnej głównie podczas awarii wodociągów.

Nadwozia kontenerowe – przeznaczone do współpracy z pojazdami wyposażonymi w urządzenia hakowe.

Śmieciarki – służą do zbiórki i transportu odpadów komunalnych na wysypiska, jak również do zakładów przeróbki odpadów.

Pojazdy specjalne – zalicza się do nich pojazdy drogowo-szynowe, lokomotywy wąskotorowe.

Zdecydowanie najpopularniejszym i najpowszechniejszym rodzajem pojazdów komunalnych są śmieciarki.

Rodzaje śmieciarek

W zależności od potrzeb może być potrzebny inny rodzaj śmieciarki. Możliwy jest zarówno wynajem śmieciarek, jak i kupno na własny użytek. Mogą być to pojazdy używane lub pojazdy nowe. Warto znać podział, aby wybrać właściwy pojazd, który najlepiej spełni swoją funkcję.

Śmieciarki jednokomorowe

Poszczególne modele tych samochodów mogą mieć od kilku do nawet kilkunastu metrów sześciennych zabudowy. Odpady ładuje się za pomocą systemów hydraulicznych. Przez używanie jednej komory pojazd przewozi, tylko jeden rodzaj odpadów. Przez długi czas był to najpopularniejszy rodzaj śmieciarki.

Śmieciarki wielokomorowe

Mają więcej niż jedną komorę, przez co mogą przewozić wiele rodzajów odpadów. Cechuje je wysoka wydajność, dlatego są wykorzystywane do przewożenia odpadów na duże odległości. Często mylone są ze śmieciarkami jednokomorowymi, dlatego wielu ludzi uważa, że niepotrzebnie segreguje śmieci, ponieważ śmieciarka przyjeżdża i miesza wszystkie odpady razem.

Śmieciarki myjki

Są wyposażone w systemy myjące. Niektóre miasta i gminy w Polsce wprowadziły zapis mycia pojemników, dlatego wiele maszyn wyposażono w systemy myjące, które zaraz po opróżnieniu odpadów myją i dezynfekują pojemnik.

Typy śmieciarek

Oprócz rodzajów śmieciarek są także różne typy śmieciarek. Po ulicach jeżdżą różne maszyny, chociaż dla ludzi śmieciarka to jeden i ten sam pojazd, który zbiera śmieci. Bardziej muszą się na tym znać ludzie odpowiedzialni za serwis, aby w razie potrzeby lepiej i szybciej zdiagnozować problem.

Główne kryteria podziału śmieciarek:

Podział według ładowności

dotyczy on pojemności pojazdu, dzięki czemu można je lepiej dopasować do danego regionu. Rozróżnia się 3 rodzaje pojemności pojazdów.

Lekkie – maksymalnie do 8 ton,

Średnie – 10- 20 ton,

Ciężkie– ponad 20 ton, natomiast limit góry zależy od producenta. Nowe pojazdy mają często większy limit niż stare pojazdy.

Podział według napędu

Wyróżnia się śmieciarki z napędem hydraulicznym, mechanicznym i kombinowanym.

Podział według konstrukcji nadwozia

Obecnie najwięcej modeli ma nadwozie zamknięte lub otwarte.

Podział według metod rozładunku

Rozładunku można dokonać manualnie, mechanicznie lub za pomocą dźwigni. Śmieciarki mają 3 główne typy rozładunku: tylny, boczny oraz przedni.

– tylny sprawdzają się najlepiej w przypadku bardzo dużych odpadów np. budowlanych;

– boczny jest najlepszym typem rozładunku, gwarantuje dużą mobilność. W nowoczesnych śmieciarkach kierowca nie musi już wysiadać z pojazdu, aby wykonać załadunku.

– przedni. Najczęściej takie modele wykorzystuje się przy kontenerach. Gwarantują szybki załadunek, bez konieczności wychodzenia z kabiny.

Jaką śmieciarkę wybrać?

Wybór każdej śmieciarki uzależniony jest od potrzeb. Czy potrzebny będzie większy, czy mniejszy pojemnik na odpady, jaki napęd, jaka konstrukcja nadwozia. Czy będzie tylko jeden rodzaj odpadów, czy co najmniej dwa, a wówczas będzie potrzebna śmieciarka wielokomorowa. Jest też kwestia samego pojazdu, czasami lepiej zaoszczędzić i kupić używany. Nie ma jednej uniwersalnej śmieciarki do wszystkiego. Każdy wybór musi być dokładnie przemyślany. Czasami nawet sam zakup nie jest konieczny i w zupełności wystarczy wynajem śmieciarki. Wybór jest bardzo szeroki, więc każdy znajdzie pojazd dostosowany do swoich potrzeb.

Gdzie można kupić lub wynająć śmieciarkę?

Obecnie bez problemu można kupić, jak i wynająć śmieciarkę przez internet. Przed zakupem należy się zastanowić, jaki rodzaj śmieciarki będzie najbardziej odpowiedni i czy lepiej kupić pojazd nowy, czy używany. Oczywiście każdy zakup to dojazd na miejsce i sprawdzenie stanu pojazdu, a potem bardziej szczegółowe sprawdzenie przez serwis śmieciarek, ponieważ pojazd, aby spełniał swoje funkcje, musi być całkowicie sprawny.

Polityka Cookies:  Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

dofinansowanie

GP TRUCK TRADING S.C. GRZEGORZ KĄDZIELA, AGNIESZKA KĄDZIELA

realizuje projekt pt. „POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY POPRZEZ MONTAŻ SYSTEMU FILTROWENTYLACJI W GP TRUCK TRADING S.C. GRZEGORZ KĄDZIELA, AGNIESZKA KĄDZIELA” w ramach którego hala produkcyjna została wyposażona w system filtrowentylacyjny dla stanowisk pracy SPAWCZ – ŚLUSARZ i TOKARZ – FREZER

Projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach zadania „Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowe”

Całkowitą wartość: 310.875,12 zł

Dofinansowanie: 241.000,00 zł