Historia marki DAF

śmieciarki daf

DAF to holenderski producent samochodów ciężarowych, działający na rynku już od niemal 100 lat. Marka ta zyskała renomę w wielu krajach na świecie i do dziś produkuje wysoko jakościowe i często wybierane pojazdy. W jaki sposób jednak zaistniała ta marka i skąd tak właściwie wzięła się właśnie taka nazwa? Oto krótka historia marki DAF.

Początki marki DAF oraz powstanie nazwy

Można powiedzieć, iż marka DAF powstała w roku 1928. Wtedy to Hub van Doorne założył swój własny zakład w miejscowości Eindhoven w Holandii, specjalizując się w naprawianiu różnych maszyn. Uzyskiwał on również finansowe wsparcie od Huengesa, czyli właściciela fabryki lodu oraz browary, który był bardzo zaciekawiony poczynaniami van Doorne’a. W końcu jednak okazało się, iż sama naprawa maszyn oraz pojazdów nie wystarcza, by móc się w pełni z tego utrzymać, stąd też Hub van Doorne z pomocą swojego brata Vima stworzył nowy rodzaj specjalizacji swojego warsztatu – produkcję naczep i przyczep. Wtedy również została zmieniona nazwa zakładu na „Van Doorne’s Aanhangwagenfabriek N.V.”, czyli w skrócie D.A.F. W latach 30. warsztat stał się bardzo popularny w całym kraju, gdyż właściciel zaczął przedstawiać różne innowacje w przemyśle motoryzacyjnym, o których do tej pory nikt nigdy nie słyszał. Z rozwiązań tych korzystało nawet wojsko.

Czasy powojenne

Po wojnie ponownie została zmieniona dokładna nazwa warsztatu na „Van Doorne’s Automobiel Fabriek”. Zaczęto również wtedy produkować samochody ciężarowe, a także autobusy. Firma ta bardzo rozwinęła się jeszcze w latach 40. oraz 50., gdyż wtedy produkowane przez nią pojazdy użytkowe stały się bardzo popularne. Dodatkowo w 1950 roku otwarto fabrykę w Geldropseweg w Eindhoven, gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych linii produkcyjnych, produkowano aż po kilkanaście samochodów ciężarowych na tydzień. Z kolei w roku 1957 marka DAF zaczęła także produkcję swoich własnych silników. W końcu marka ta w roku 1958 zaprezentowała pierwszy samochód osobowy – DAF 600, który zdecydowanie rozszerzył ofertę marki, wykraczając poza rynek pojazdów ciężarowych. W późniejszych latach marka wprowadzała kolejne modele samochodów osobowych, jednakże w latach 70. taka działalność przestała być opłacalna, w wyniku czego całość udziałów części firmy, która zajmowała się pojazdami osobowymi, przejęło Volvo.

Kolejne sukcesy

Wielkim sukcesem okryły się kolejne zaprezentowane przez markę linie samochodów ciężarowych, przede wszystkim DAF 2600, który stał się jednocześnie pierwszą ciężarówką, która wyposażona była w leżankę dla kierowcy. Model ten szybko jednak został zastąpiony modelem DAF 2800, który stał się jeszcze większą innowacją w przemyśle motoryzacyjnym, głównie dzięki zastosowaniu silnika z turbosprężarką w połączeniu z chłodnicą międzystopniową (intercoolerem). Niestety wkrótce, a więc w latach 1978 oraz 1979 umarli obaj bracia Hub oraz Wim van Doorne, a więc jednocześnie też obaj założyciele firmy. Wtedy również marka przestała produkować przyczepy, skupiając się tym samym na produkcji ciężarówek. W kolejnych latach marka osiągnęła kolejne sukcesy, gdyż wprowadziła szereg nowych rozwiązań, jeśli chodzi o podwozia oraz silniki. Co więcej, pojazdy tej marki odniosły wielki sukces w rajdzie Paryż-Dakar, a dodatkowo również jedna z ciężarówek marki – DAF 95 została ogłoszona „Międzynarodową Ciężarówką Roku 1988”. Wkrótce firma nabyła nowe udziały, w wyniku czego nadano nową nazwę – DAF B.V. Niestety w latach 90. nastąpił krach na rynku samochodów ciężarowych, przez co marka zmuszona była ogłosić upadłość w 1993 roku. Bardzo szybko jednak udało się, choć w części odbudować firmę pod nazwą DAF Trucks N.V. Już w 1996 roku marka DAF została wykupiona przez firmę Peccar, co przyczyniło się do osiągania kolejnych sukcesów. Między innymi model DAF 95XF został ogłoszony jako „Międzynarodowa Ciężarówka Roku 1998”. W późniejszym czasie ten sam tytuł został nadany modelom marki jeszcze dwa razy – w roku 2002 (seria DAF LF) i w roku 2006 (DAF XF105).

Czasy obecne

Od uzyskania wyżej wymienionych tytułów marka ta odniosła jeszcze bardzo wiele sukcesów, między innymi poprzez prace dotyczące kolejnych innowacji w przemyśle motoryzacyjnym. Obecnie pojazdy tej marki są niezwykle popularne na całym świecie i chętnie wybierane przez różnego rodzaju firmy. Doceniane są one przede wszystkim za prostotę i łatwość obsługi, bezpieczeństwo, czy także dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Wśród najpopularniejszych modeli tej marki wyróżnić można, chociażby serię samochodów ciężarowych DAF XF, LF, czy nawet śmieciarki DAF.

Polityka Cookies:  Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

dofinansowanie

GP TRUCK TRADING S.C. GRZEGORZ KĄDZIELA, AGNIESZKA KĄDZIELA

realizuje projekt pt. „POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY POPRZEZ MONTAŻ SYSTEMU FILTROWENTYLACJI W GP TRUCK TRADING S.C. GRZEGORZ KĄDZIELA, AGNIESZKA KĄDZIELA” w ramach którego hala produkcyjna została wyposażona w system filtrowentylacyjny dla stanowisk pracy SPAWCZ – ŚLUSARZ i TOKARZ – FREZER

Projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach zadania „Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowe”

Całkowitą wartość: 310.875,12 zł

Dofinansowanie: 241.000,00 zł